Biserica "Nasterea Maicii Domnului" Muncelul de Sus

PrintPrint

 Biserica Ortodoxa de stil vechi se afla in centrul satului. Prima tentativa de construire a unei biserici pe stil vechi a avut loc in anul 1937, atunci cand aceasta comunitatea numara mai multe familii. Atunci crestinii au inceputa sa adune atat resurse banesti cat si materiale de constructii. Asa se face ca s-au strans in jur de paisprezece carute cu cherestea, cand mai aveau aproape un kilometru pana in sat, venind cu carutele incarcate cu cherestea de la munte, au fost intampinati de un grup de cetateni fiind instigati de catre "o anumita persoana" care nu dorea construirea acestei biserici si li s-au confiscat toate materialele.

Fac remarca ca ei au fost ajutati si de catre organele de ordine din acele timpuri. Din 1937 si pana la Revolutia din 1989 crestinii nostri erau nevoiti sa parcurga treizeci de kilometri pana la biserica cea mai apropiata in credinta noastra la Urecheni, acolo facand toate servicile necesare vietii de crestini.

Odata cu Revolutia din 1989 a incoltit din nou in inima si sufletul crestinilor idea de a construi biserica. S-a ales un comitet de initiativa si in februarie 1990 s-a trecut la lucru. Construirea bisericii a durat cinci luni asfel ca in luna iunie a aceluiasi an s-a oficiat prima Sfanta Liturghie in biserica fiind numai zidita, acoperita si tencuita pe interior.

In privinta banilor necesari pentru ridicarea acestui lacas ei au rezultat din donatii ale enoriasilor si ale unor crestini atat din sat cat si din imprejurimi.

In prezent biserica este pictata si a fost sfintita in anul 1995.

Discurs :

Motto: "CEL CE VOESTE SA VINA LA MINE ,SA SE LEPEDE DE SINE SA-SI IA CRUCEA SA SI SA-MI URMEZE MIE" (Marcu VIII 34-38)

 

Eu am fost trimis ca preot in satul Muncelu de Sus in anul 1991 deoarece comunitatea noastra din acest sat reusise sa construiasca aceasta biserica si evident au cerut si preot. La sosirea in sat am gasit 45 familii de crestini care de altfel au reusit ridicarea acestui sfant lacas.

In momentul de fata comunitatea noastra are 35 de familii, deoarece intre timp unii dintre noi au trecut la cele vesnice.

Viata unui preot in satul nostru nu este deloc roza, deoarece se stie ca atat preotii cat si bisericile noastre nu sunt finantate de catre statul roman sau o institutie. Practic tot in grija enoriasilor a ramas sarcina de a ajuta pe preot sa supravetuiasca dar si de a intretine mai departe biserica.

Preot paroh,  Oancea Mihai

Hram Principal: 
Nasterea Maicii Domnului

Judet:

Adresa: 
sat.Muncelul de Sus, com.Mogosesti Siret jud.Iasi

Continut recent

sebastian.roibu
sebastian.roibu
acrasmari
sebastian.roibu
sebastian.roibu

Comentarii recente